Haber

KIBAR FEYZO’NUN ÇEKİLDİĞİ REYHANLI’DAKİ TARİHİ KÖŞK DEPREMDE HASAR GÖRMÜŞTÜR.

KAHRAMANMARAŞ kaynaklı depremler sırasında Türk sinemasının unutulmaz sinemalarından Kibar Feyzo, Ezo Gelin, Kaçak ve Asi gibi birçok film ve dizinin yer aldığı Reyhanlı’nın Kavalcık (Harran) Mahallesi’ndeki tarihi konağın bazı duvarları yıkıldı. , vuruldu, çöktü ve çatısı hasar gördü. Hatay Valiliği’nin müzeye dönüştürülmesi için başlattığı onarım çalışmalarının devam ettiği konağın son hali havadan da görüntülendi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve artçı sarsıntıları halen devam eden deprem, birçok tarihi yapıyı da vurdu. 60 yılı aşkın süredir ayakta duran ve ilçenin değerli turistik yerlerinden biri olan tarihi konak depremde hasar gördü. Sarsıntı nedeniyle çalışmaların durdurulduğu konağın duvarları çöktü ve çatısı hasar gördü. Bardak kenarlarında ve havuz kenarlarında dökülmeler olduğu gözlendi.

SİNEMA MÜZESİNE ÇEVRİLMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI 1978 yılında çekilen ve başrollerinde Kemal Sunal’ın yer aldığı, Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar ve Adile Naşit gibi oyuncuların rol aldığı Kibar Feyzo filminde Fatih Aliye Müderris Konağı, Fatih Aliye Müderris Konağı’nın ikametgahı olarak ünlendi. kurgusal karakter Maho Ağa. Hatay Valiliği tarafından sinema müzesi haline getirilmesi için bir süredir onarım çalışması yapılıyor.

– Hatayhabercarsibasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu