Haber

Aileleri Strep A Enfeksiyonuna Karşı Tetikte: 7 Günde 6 Çocuk Öldü

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiltere’de 10 yaş altı 6 çocuğun teşhis konulduktan 7 gün sonra enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. UKHSA Müdür Yardımcısı Dr. Colin Brown, aileleri geçen yıla göre daha fazla vaka görülen Strep A enfeksiyonuna karşı uyardı.

“Bu yıl normalden daha fazla A Grubu Strep vakası görüyoruz”

Boğazda ve deride taşındığı belirtilen Strep A bakterisinin neden olduğu enfeksiyon, teşhis konulduktan 7 gün sonra İngiltere’de 6 çocuğun ölümüne neden oldu. 2017-2018 orta döneminde 4 çocuğun ölümüne neden olan bu enfeksiyonda vaka sayısının fazla olması İngiltere Sağlık Bakanlığı ve UKHSA’yı harekete geçirdi. UKHSA Müdür Yardımcısı Dr. Colin Brown, “Bu yıl normalden daha fazla Grup A Strep vakası görüyoruz. Bakteriler genellikle boğaz ağrısına veya kızıl hastalığına atfedilen ve antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilen hafif bir enfeksiyona neden olur. Çok nadir durumlarda, bu bakteri kan dolaşımına girebilir ve invaziv Grup A strep (iGAS) adı verilen ciddi bir hastalığa neden olabilir.söz konusu.

Brown ebeveynleri uyarıyor, “Bu enfeksiyonun kan dolaşımına girmesi hala nadirdir, ancak ebeveynlerin semptomlara dikkat etmesi ve mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmesi önemlidir. Böylece çocukları tedavi edilebilir ve enfeksiyonun ciddileşmesini önleyebiliriz.”terimleri kullandı.

Bu zamana kadar en çok ölüm 2017-2018’de yaşandı.

UKHSA’dan yapılan yazılı açıklamada, “Şimdiye kadar, 10 yaşın altındaki çocuklarda iGAS enfeksiyonu teşhisi konulduktan sonraki 7 gün içinde (herhangi bir nedenle) 6 ölüm kaydedildi. Bu, GAS enfeksiyonu için son yüksek dönem olan 2017-2018’deki 4 ölümle karşılaştırılıyor. Bu yıl, özellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda invaziv A Grubu strep vakalarında artış oldu.”söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu