Haber

İzmir’de yapı durum tespiti başvuruları başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin oturdukları yapı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yapı durum tespiti başvuru sürecini başlattı. Ruhsatlı yapı sahipleri bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilecek. Daireler için yönetim kurulu kararının oybirliği ile alınması halinde başvuru yapılabilir. Önder Soyer, “Bugünden itibaren İzmirliler depremle ilgili hızlı tarama hizmetinden yararlanmak için başvurabilecekler.”

Kenti doğal afetlere karşı dayanıklı hale getirmek için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugün ücretsiz yapı durum tespiti başvurularını almaya başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de ilçeler ölçeğinde yapı envanteri çalışması yürüttüklerini belirterek, “Binanın sağlamlığı için nüfus cüzdanı çıkartıyoruz. Bayraklı’da 31 bin 146 yapı incelendi. Bornova’da çalışmaya başladık. Ekipler, 62 bin yapıyı incelemek için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bugünden itibaren İzmir’in hangi ilçesi olursa olsun, binalarına deprem karnesi vermek için başvuran her vatandaşımıza ücretsiz destek vermeye başlıyoruz. Her İzmirli afetplani.izmir.bel.tr adresinden başvurabilir ve beyin sarsıntısı hızlı tarama hizmetinden faydalanabilir.

“Vatandaşlarımız binalarının son durumunu öğrenebilecek”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Beyin sarsıntısı Risk Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Banu Dayangaç, kent genelindeki tüm ruhsatlı yapıların ücretsiz yapı durum tespiti uygulamasına alınabileceğini belirterek, “Başvurular kabul edilecek. Daire yönetim kurulunun oybirliği ile alacağı kararla. Bu çalışmada binalar deprem güvenliği açısından değerlendirilecektir. Binanın mevcut durumu ve projeye uygun olup olmadığı incelenecektir. Beton çekici, ultrason ve röntgen cihazı gibi uygulamalarla elde edilen sonuçlar analiz edilecektir. Başvurulara göre ön inceleme sırası yapının yapısal durumu dikkate alınarak belirlenecektir.

“Güvenme”
Banu Dayangaç da İzmir Büyükşehir Belediyesi adını kullanarak apartmanlara girerek yapı denetime geldiklerini söyleyenlerin prestij olmaması gerektiğini belirterek, “Bu şekilde duyum alıyoruz. Soruşturmalarımız henüz başlamadı. Hemşehrilerimizin bu konuda dikkatli olması gerekiyor” dedi.
Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberciftlikkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu