Haber

Dünya Erdoğan-Putin görüşmesini bekliyor: Tahıl anlaşmasında Türkiye kilit rol oynuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaklaşan görüşmesi küresel ölçekte yakından takip ediliyor.

Türkiye öncülüğünde İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasından çekilen Rusya, kendi şartlarının uygulanmasını istiyor.

Dikkatler Erdoğan-Putin görüşmesine çevrildi

Moskova yönetimi, Batılı ülkelerin Rus gübresine yaptırım uygulamaya son vermesi gerektiğini söylüyor.

Erdoğan-Putin görüşmesinden kısa bir süre önce dünya basını Ankara’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ndeki rolüne dikkat çekti.

Associated Press: Putin’e ‘sevgili dostum’ dedi

Associated Press, diplomatik çabalar devam ederken her iki liderin tahıl anlaşmasını onarmak için bir araya geleceğini yazdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, toplantının 4 Eylül Pazartesi günü Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki şehri Soçi’de yapılacağını belirtti.

Türkiye, Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler ile Ukrayna’nın üç Karadeniz limanından gıda sevkiyatına devam etmesine izin veren bir anlaşmaya aracılık etti.

Ankara’nın rolü çok değerliydi. Türkiye, Rusya’nın ana ticaret ortaklarından biri konumunda. Erdoğan, Putin’e ‘sevgili dostum’ diyor.

Associates Press, yaklaşan Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin beklentileri yazdı.

Reuters: Amaç tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmak

“Putin, Erdoğan’la tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılmaya çalışıldığı dönemde görüşecek”Reuters, Moskova’nın ana taleplerinden birinin Rusya Tarım Bankası’nın SWIFT uluslararası ödemeler sistemine yeniden bağlanması olduğunu yazdı.

Avrupa Birliği’nin Haziran 2022’de Rus hükümetini sistemden çıkardığı hatırlatıldı.

Anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesinin planlandığı dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus mevkidaşı Putin’in Soçi zirvesinde bir araya geleceği belirtiliyor.

Reuters, toplantının Soçi’de yapılacağını bildirdi.

Politico: Türkiye’nin baskı yapması bekleniyor

Politico dergisi, zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk mevkidaşı ile ev sahipliği yapacağını belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin tahıl anlaşmasının restorasyonu için baskı yapması bekleniyor.”dedi.

Toplantının, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana NATO üyesi bir ülkenin liderinin Rusya’ya yaptığı ender bir ziyarete işaret ettiği kaydedildi.

Politico, zirvede tahıl anlaşması ve enerji ihracatının tartışılmasının beklendiğini belirtti.

Sky: Gündemin ana maddesi tahıl

Sky televizyonu da Pazartesi günü yapılacak toplantıda Karadeniz’deki tahıl sevkiyatının gündeme gelmesinin beklendiğini okurlarına duyurdu.

Haberlerde, “Tahıl müzakerelerin ön saflarında yer alacak.”terimi kullanıldı.

Al Jazeera: Küresel gıda krizini hafifletmek istiyor

Al Jazeera, Ankara’nın küresel gıda krizini hafifletmeye yardımcı olan tahıl ihracat anlaşmasını yeniden canlandırmaya çalıştığını söyledi.

Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldiği hatırlatıldı.

mudurnu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu