Haber

Almanya depremzedelere kolay vize uygulamasını sonlandırdı

Almanya’nın Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremzedeler için uygulamaya koyduğu basitleştirilmiş vize prosedürü bugün sona eriyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hızlandırılmış vize kolaylığı uygulamasının makul bir süre için tasarlandığı, söz konusu uygulamanın 6 Ağustos itibarıyla sona ereceği belirtildi. taleplerin azalmasına bağlıdır.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, söz konusu düzenlemenin acil yardım olarak uygulandığını ve kalıcı bir çözüm olmadığını vurguladı. Başlangıçta depremzedelere Almanya’da 90 gün kalmaları için vize verildi, ancak bu süre daha sonra 180 güne çıkarıldı.

16 BİNDEN FAZLA DEPREM MAĞDURUNA VİZE VERİLMİŞTİR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, basitleştirilmiş prosedür kapsamında bugüne kadar Türkiye ve Suriye’den 16 bin 200 depremzedeye vize verildiği belirtildi. Bakanlık, bunların 12 bin 300’ünün Schengen vizesine sahip olduğunu, aile birleşimi çerçevesinde 3 bin 800 daimi vize verildiğini bildirdi.

Depremzedeler, vizeleri sona erdikten sonra Almanya’yı terk etmelidir. Ancak, yerel yabancılar büroları vizelerin daimi ikamete dönüştürülmesine karar verebilir.

ALMANYA TÜRK TOPLULUĞUNDAN ÇAĞRI

Alman Türk Topluluğu (TGD), beyin sarsıntısı mağdurlarına yönelik vize kolaylığının 6 Ağustos’tan sonra da devam etmesi çağrısında bulundu.

DW Türkçe’ye konuşan TGD Eşbaşkanı Gökay Sofuoğlu, Türkiye’de 6 Şubat’taki kadar yıkıcı olmasa da geniş bir coğrafyada etkili olmaya devam eden depremlerin bölgede kalıcı barınma başta olmak üzere sorunların çözülemediğini söyledi. deprem bölgeleri.

Depremzedelere yönelik basitleştirilmiş vize uygulamasına son verilmesi için henüz çok erken olduğunu belirten Sofuoğlu, “Bazı depremzedeler vizeleri bittiği için isteyerek geri dönüyorlar. Burada kalmak isteyenlerin, depremzedelerin çoğunun kalifiye iş gücü olduğu için, “Almanya’da uzman personel sıkıntısı olduğu biliniyor. Ancak yabancılar büroları eleman sıkıntısından dolayı geç kalıyor. Burada kalmak isteyenlerin başvurularının değerlendirilmesi zaman alacağı için başvuru süresinin uzatılmasını talep ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

alpuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu